...
HAVA DURUMU
hava durumu

Sakarya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 185 Kategoride 132 İçerik Bulunuyor.

SAKARYA SON DAKİKA HABERLER

Sapanca Gölü’nü korumak için 100 milyon liralık yatırım

01 Kasım 2016 - 2.153 kez okunmuş
Ana Sayfa » Genel»Sapanca Gölü’nü korumak için 100 milyon liralık yatırım

Sapanca Gölü’nü korumak için 100 milyon liralık yatırım

ADAPAZARI (Sakarya), (DHA) – SAKARYA Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sakarya’nın en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü ve havzasının korunması için 100 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek, “Bugüne kadar 100 milyon liranın üzerinde yatırım yaptık ve halen de yapmaya devam ediyoruz. Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi ise genellikle yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. Bu durum Sapanca Gölü’nü korumak için aldığımız önlemlerin, gösterdiğimiz gayretlerin bir meyvesidir” dedi.

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, kurum olarak Sapanca Gölü’nün ve havzasının korunması ilgili faaliyetleri üst yönetim meselesi olarak ele aldıklarını belirtti. Sakarya’nın en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü ve havzasının korunması için bugüne kadar 100 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyleyen Keleş, “SASKİ olarak Sapanca havzasının korunması ile ilgili faaliyetlerimizi bir üst yönetim meselesi olarak ele aldık ve uygulamalarımızı bu yaklaşımla hayata geçirdik. Sapanca Gölü havzasının korunması amacıyla kurum olarak bugüne kadar 100 milyon liranın üzerinde yatırım yaptık ve halen de yapmaya devam ediyoruz. Kurum olarak gölden çekilen her metreküp suyu takip ediyoruz. Bu anlamda göl seviyesinin korunmasına özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Göl seviyesinin yılın birçok döneminde maksimum seviyeye çok yakın seyrettiğini belirten Rüstem Keleş, “Birçok su ve kanalizasyon idaresi yılın bazı dönemlerinde barajlarındaki doluluk oranlarının kritik seviyelerde olduğunu açıklıyor. Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi ise genellikle yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor. Bu durum Sapanca Gölü’nü korumak için aldığımız önlemlerin, gösterdiğimiz gayretlerin bir meyvesidir. SASKİ olarak Sapanca Gölü’ne alternatif kaynaklar oluşturmak için çok ciddi projeler hayata geçirdik. Akçay ve Ballıkaya Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Ayrıca proje aşamasında olan Çamdağı Barajı projemizi de kısa süre içerisinde hayata geçireceğiz” dedi.

Gölün korunmasına yönelik birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini dile getiren Keleş, şöyle konuştu:
“Suyun kaynakta korunması konusunda çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Gölü 24 saat kesintisiz izleyerek Ph değeri, bulanıklık, göl seviyesi, gölden çekilen su miktarı ve debi gibi bir birçok değeri anlık olarak takip ediyoruz. 2007 yılında alg patlamasının yaşandığı göl, şuanda 1. sınıf su kalitesinde. Yapılan birçok çalışmada vatandaşlarımızın Türkiye’nin en kaliteli içme suyunu içtiğini doğrular nitelikte. Ayrıca kaynaktan aldığımız suyu hemşerilerimize güvenli bir şekilde ulaştırmak için titizlikle çalışmalarımız devam ediyor. Bu anlamda su kalitesini her zaman bu seviyede tutmak amacıyla SASKİ olarak gereken her türlü faaliyeti yapmaya devam edeceğiz. Kurumumuzun bu dönem olduğu gibi önceki dönemlerde de hazırladığı stratejik planlarında gölün korunması meselesi her zaman temel strateji olarak yer almıştır. Bu konuyu her türlü platformda sürekli olarak gündeme getiriyoruz. Vatandaş nezdinde göl ile ilgili hassasiyetler en üst düzeyde vurgulayarak gölü koruma konusunda gönüllü faaliyetler yapıyoruz. Okullarda öğrencilere bu konuda seminer ve eğitimler veriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli işbirliği içindeyiz. Bu noktada hem gölün sorunları dile getiriyoruz, hem de ortak faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Siyasetçiler nezdinde en üst düzeyde de bu konuyu gündeme getirerek duyarlılık oluşturuyoruz. Bu bizim için gerçekten önemli bir mesele. Bu anlamda SASKİ olarak her zaman sudan tarafız”

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

İlgili Terimler :